"Normál" finn szauna
A szauna a finn vidéki házakban, nyaralókban általában nyírfafűtéses, a városi lakásokban, fürdőkben általában elektromos üzemű. A városi lakásokban általában fa lambériával kialakított kis helyiség a fürdőszobában.
A nyaraló, avagy mökki tartozéka a szauna, általában egy tó partján helyezkedik el, és egy külön kis faházból áll. A szaunázás után többnyire a tó vizét használják lehűlésre, télen ehhez lék vágása szükséges. Lehet ugyanakkor csak a havat is használni, avagy kint állni a -20-30 °C-os hidegben. Szauna után a hideg víz vagy levegő pár percig egyáltalán nem hideg, hanem kellemes.
Legendák szólnak arról, hogy a finneknek milyen fontos a szauna. Az egyik történet szerint például az Afganisztánban állomásozó finn békefenntartóknak természetesen az egyik legfontosabb feladata a szauna létrehozása volt.
A finn ex-miniszterelnök, Urho Kekkonen szaunameghívását soha, egyetlen - belföldi, avagy külföldi - politikus sem merte visszautasítani. Finnország egykori első embere a legfontosabb döntéseket rendszerint a forróságban üldögélve hozta meg. A rövid, hivatalos tárgyalótermi megbeszélés után a szomszédos szaunában volt a folytatás. Öltöny, nyakkendő, cipő, zokni, alsónadrág le - kezdődhetett a politikai vita. Az igazán fontos döntések a hőségben születtek. Urho Kekkonen egyébként 1900-ban, egy szaunában született.
Ami az angoloknál az ötórai tea, az a finneknél a szauna: szent és sérthetetlen. Ha máskor nem, legalább egyszer egy héten, általában hétvégén szakítanak rá időt. Ha egy család egy másikat szaunázni hív, az többnapos együttlétet jelent. Szombat délután 5-6 órára felfűtik a szaunahelyiséget, és kezdődik a többórás lazító, pihentető családi program. Mellé állandó kísérő a sör virslivel. Lenkkimakkara - ha ezt egy finn meghallja, összefut a szájában a nyál, mert a szaunázás utáni és -közbeni eszem-iszomot jelenti.
A finn gyerekeket korábban a szaunában való viselkedésről a templomban való viselkedéshez hasonló módon tanították. A szauna a finn emberek életét végigkísérte, és központi, "szent" hely volt számukra. A finn emberek régen általában szaunában születtek, de a halottakat is szaunában ravatalozták fel.
Füstszauna
A füstszauna szinte minden esetben egy külön kis faház, amelyben egy tűzhely található, azonban nincs kémény. Szaunázás előtt a tűzhelyen be kell fűteni, általában nyírfával, és a füst a helyiségen keresztül az ajtón távozik. A szaunázást akkor lehet megkezdeni, amikor 3-4 óra múlva a tűz már nem füstöl, legfeljebb parázslik. A helyiség belseje, a padok, a gerendák tele vannak korommal, amire ügyelni kell leüléskor. Ugyanakkor ez a korom nem piszok, sőt, ellenáll a baktériumok megtelepedésének. A füst és a korom jellegzetes illatot ad a szaunának, ami érdekes légkört teremt. A füstszauna orvosilag semmiképpen nem egészségesebb a normál szaunáknál a füst miatt, de nem is különösen egészségtelen. Természetesen a füstmérgezés veszélye miatt óvatosnak kell lenni.
A füstszaunában sokszor egy kondér van a tűzhely fölött, ami már a befűtéskor bemelegít egy nagy adag vizet. Ez mosakodásra használható, illetve a forró víz nem hűti ki annyira a köveket és kialudt tűz mellett is sokáig lehet gőzöltetni. Ugyanakkor ez az elrendezés a szauna eredeti funkciójából is adódik: eredetileg a füstszaunák egy helyiségből álló kis házacskák voltak, ahol ebben a kondérban mosakodtak.
Más szaunafajtákhoz képest a hagyományos hangulata miatt elterjedt, esetleg Finnország vidéki helyein egyszerűen ez van, és ez is jó. A szállodákban, élményfürdőkben pedig érdekes egzotikumnak számít a külföldi vendégeknek.
Infraszauna
Az infraszauna esetében az elektromos vagy fa kályha helyett infrasugarakkal melegítik fel a helyiséget. Az infrasugarak, a láthatatlan fény tartományhoz tartoznak, 2-25 mikrométeres hullámhosszon. Mélyen behatolnak a szervezetbe és belülről-kifelé felmelegítik azt. Az erek kitágulnak, folyamatossá téve a vérkeringést, felgyorsul az anyagcsere, növekszik a szervezet ellenállóképessége. A felesleges és káros anyagok a verítékkel együtt távoznak a sejt aktiválás és vérkeringés által előidézett anyagcsere folyamat közben.
A normál szaunához képest eltérő működésből fakadóan vannak különbségek a hatásában is:
- Az infraszauna alacsonyabb hőmérsékleten működik, ami kellemesebb benttartózkodást jelent.
- 30 perces használata 900 kalória veszteséget jelent. A normál szaunához képest használata az alakot jobban átformálja, az izomzat lazításában hatékonyabb, a nyirokfolyadék intenzív keringetésével jobban serkenti. Emiatt fogyókúra szempontjából jobb.
- Nagyon látványos hatása van a bőrre, pórustisztító és sejtregeneráló hatásának köszönhetően. A fekvő infraszauna használata nagyon kellemes érzés.
- Az izzadás mennyisége kb. háromszorosa a hagyományos szaunáénak, 20-60 szoros méregtelenítő potenciállal rendelkezik és 3-7-szer nagyobb mennyiségű nem vízjellegű összetevő található a kiizzadt verejtékben.
Gőzfürdő és szauna
A gőzfürdő és a szauna nagyon hasonló. A szaunában (amit száraz gőznek is szoktak nevezni) jóval magasabb a szokásos hőmérséklet (körülbelül 80-90 °C), a relatív páratartalom pedig sokkal alacsonyabb (körülbelül 30%-os), mint a gőzfürdőben, ahol 40-60 °C van, viszont a relatív páratartalom akár a 80%-ot is elérheti. A szauna erősen, a kevésbé forró, nedves gőz kíméletesebben izzaszt. Jótékony hatásuk hasonló, mindenki aszerint válasszon közülük, melyikben érzi jobban magát. Gőzfürdőzésre sajnos kevés helyen (leginkább a gyógyfürdőkben) van lehetőség, bár már léteznek többfunkciós szaunakabinok is, amelyek száraz és nedves gőz előállítására egyaránt alkalmasak. A finn élményfürdőkben a szauna-részlegen ezek sokszor egymás mellett találhatóak, például "hagyományos finn szauna", "ír szauna" és "török szauna" néven, ahol ez utóbbiak már inkább gőzfürdők.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.